Vytautas Račickas - Nebaigtas dienoraštis

Apie paauglius ir jų gyvenimus, apie virsmą iš vaiko į suaugusįjį, kurį kai kurie sunkiai ištveria, o kai kurie neištveria – Vytautas Račickas knygoje „Nebaigtas dienoraštis“ ėmėsi sunkios, bet labai reikalingos temos.

Pagrindinė apysakos „Nebaigtas dienoraštis“ veikėja – Deivė Tauraitė. Knygoje jos lūpomis pasakojama jos istorija – paauglės istorija. Deivės, jos draugių ir draugų patirtys, paaugliškos problemos, kurių sprendimas daro įtaką visam gyvenimui, begalė pirmų kartų, nežinios, abejonių ir baimių. Linksmybės paauglių gyvenime egzistuoja, bet ateina laikas, kai net ir jos ima kelti egzistencinius klausimus. 

Knyga „Nebaigtas dienoraštis“, paremta tikrais faktais, tačiau čia pasakojama išgalvotos herojės istorija, kuri baigiasi paauglės neviltimi ir pasitraukimu iš gyvenimo. Lietuvoje daug laiko buvo vengiama detaliau kalbėti apie savižudybes, o ypač vaikų ir paauglių savižudybes. Šis V. Račicko kūrinys duria pirštu į problemas, su kuriomis susiduria bręstantys vaikai ir tas problemas analizuoja labai organiškai, natūraliai ir autentiškai. 

Koks yra mūsų gyvenimas, kad jauni žmonės nesugeba jo pakelti? Kokie mūsų santykiai? Ką mes galime pakeisti? Kas turi daugiau įtakos tokiam viltį praradusio paauglio sprendimui – šeima, mokykla, draugai? 

 „Nebaigtas dienoraštis“ – tai sukrečianti, skaudi ir šiuolaikinių socialinių problemų kontekste labai aktuali knyga, kurią vienodai gali skaityti tiek patys paaugliai, tiek suaugusieji. Pirmiesiems ji gali padėti suvokti, kad ne jie vieni taip jaučiasi, kad problemos kartojasi ir kažkas jau yra visa tai išgyvenęs, vadinasi, išgyventi galima, yra būdų. O antriesiems knyga primins, su kokia naujų ir nesuprantamų emocijų našta susiduria bręstantis vaikas, padės rasti savyje daugiau jautrumo ir empatijos priimti maištaujantį ir piktą paauglį, kuris kasdien klaidžioja naujų iššūkių, sprendimų ir pasirinkimų labirintuose. 

Tai jau trečias „Nebaigto dienoraščio“ leidimas. Pirmą kartą knyga pasirodė 2008 m. Per aštuonerius metus knyga neabejotinai rado savo skaitytoją. Kasmet sudarinėjant skaitomiausių paauglių knygų sąrašus, „Nebaigtas dienoraštis“ nuolat atsiduria šalia populiariausių užsienio autorių kūrinių.

Vytauto Račicko bibliografijoje daugybė Lietuvos vaikų pamiltų knygų. Jo kūriniai nuolat renkami į skaitomiausių knygų penketukus. Tai ir visa „Šlepetės“ serija, ir Zuikos nuotykiai, ir daugybė apsakymų bei novelių knygų. „Nebaigtas dienoraštis“ – viena rimčiausių lietuvių paauglių literatūros knygų, kurioje analizuojama socialinė realybė ir nebėgama nuo skaudžių atvirumo reikalaujančių temų.

Vytautas Račickas (g. 1952). Gimė Keblonyse, Anykščių rajone. Vienas žymiausių lietuvių vaikų rašytojų, prozininkas, redaktorius, rašytojų sąjungos narys. Vilniaus universitete įgijo lietuvių kalbos ir literatūros specialybę. Dirbo laikraščių „Tarybinis mokytojas“, „Lietuvos pionierius“ redakcijose, vėliau buvo jaunimo pamėgto žurnalo „Genys“ vyriausiasis redaktorius. Apysaką „Šlepetė“ 1996 metais IBBY Lietuvos skyrius išrinko geriausia metų knyga vaikams. 1998 m. už apysaką „Zuika dar gyvas“ rašytojui įteikta Gabrielės Petkevičaitės-Bitės premija, o 2003 m. trečioji trilogijos knyga apdovanota rašytojo Vytauto Tamulaičio premija. 2011 m. Vytautui Račickui įteikta Vaikų literatūros premija.


Leidimo metai: 2008
ISBN: 978 9955 800 28 6

4.90€
Būklė: